Premie górskie - prezentacja

 

Czy podczas wyścigów i treningów waszą wyobraźnię również najbardziej rozpalają góry i podjazdy? Moim zdaniem to najbardziej romantyczny, a zarazem bolesny wymiar kolarstwa. Zachęcam do zapoznania się z prezentacją wszystkich premii górskich, z którymi zmierzą się uczestnicy WPB 2021. Premie górskie na których uczestnicy będą zdobywali punkty do klasyfikacji górskiej podzielone zostały na trzy kategorie. Najtrudniejsze, a zarazem najwyżej punktowane będą podjazdy 1. kategorii.

Etap 2. Zamek Bobolice, 3 kat., 360 m.n.p.m.
Aby dotrzeć do majestatycznych ruin zamku w Bobolicach jadący od północy peleton pokonać będzie musiał na przestrzeni 10 km trzy typowe dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej krótkie, acz strome "hopki".

Etap 3. Zamek Bruntal, 2 kat., 550 m.n.p.m.
Trzeci etap zakończy się 7-kilometrowym podjazdem od doliny rzeki Opawy po bramę zamku w Bruntalu. Zatem uczestników czeka tak bardzo lubiany przez fanów kolarstwa "hilltop finish".

Etap 4. Przełęcz Skřítek, 1 kat., 864 m.n.p.m.
Już na 36 km czwartego etapu zawodnicy osiągną najwyższy punkt wyścigu przekraczając pasmo Wysokiego Jesionika. Podczas królewskiego etapu wymagająco będzie niemalże od startu, jako nagroda za wysiłek czeka piękny zjazd po serpentynach.

Etap 4. Kostel Valteřice, 2 kat., 732 m.n.p.m.
Niech nikogo nie zwiedzie sklasyfikowanie tego podjazdu w drugiej kategorii. Druga premia górska na czwartym etapie może być jedną z najbardziej dających się we znaki trudności podczas wyścigu. Na podjeździe będzie stromo, a po premii kolarze zmierzą się z krętym, stromym i wąskim zjazdem o nienajlepszej nawierzchni.

Etap 5. Praga Velky Strahovsky Stadion, 3 kat., 320 m.n.p.m.
Po niemalże płaskim etapie biegnącym Doliną Łaby, po wjechaniu do Pragi peleton czeka ponad 4-kilometrowa wspinaczka od mostu na Wełtawie na metę pod największym stadionem świata.

Etap 6. Kalek-Marienberg przejście graniczne, 1 kat., 792 m.n.p.m.
10-kilometrowy podjazd pierwszej kategorii po prawie 120 km od startu etapu. W chwilach słabości niech pomoże pedałować wam myśl, że od Marienberga do Berlina będzie już - z grubsza - tylko w dół.

Etap 7. Meerane Steile Wand, 3 kat., 286 m.n.p.m.
Pięćset metrów brukowanej ściany w Meerane jest dla Wyścigu Pokoju tym czym Lasek Arenberg dla Paris-Roubaix czy Muur van Geraardsbergen dla Wyścigu Dookoła Flandrii. To miejsce po prostu kultowe. Nie wierzysz - sprawdź w google-u.

Etap 8. Wiesenburg/Mark, 3 kat., 174 m.n.p.m.
Ostatnia szansa na zdobycie punktów do klasyfikacji górskiej. Droga będzie długo, acz delikatnie się wznosiła, by dotrzeć do wyżej położonej, południowej części parku krajobrazowego Hoher Fläming.